Deti v kúpeľni: Premeňte kúpanie na dobrodružstvo

Pamätáte si na zábavné vodné bitky, dobrodružné hry na pirátov či lovenie gumených rybičiek? Azda všetci sme ako deti milovali čvachtanie vo vani plnej peny. Doprajme tieto radovánky aj našim deťom, aby hygiena nebola len nudnou a nutnou rutinou. V tomto článku vám ukážeme, ako premeniť kúpeľňu na malý detský raj. Dozviete sa, aké benefity kúpanie deťom prináša a ako zaistiť ich bezpečnosť.

 usmiaty chlapec vo vani

Zariaďte kúpeľňu hravo a funkčne

Premeňte kúpeľňu na detské kráľovstvo plné dobrodružstva. S troškou fantázie a kreativity ľahko vytvoríte priestor, ktorý bude nielen zábavný, ale i praktický. Deti si ho zamilujú. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

 • farebné a hravé motívy: zvoľte obklady a dlažby s veselými detskými motívmi, ako sú zvieratká, autíčka, lode či rozprávkové postavy. Kombináciou rôznych farieb a vzorov vytvoríte živú a veselú atmosféru.
 • praktické úložné priestory: umiestnite poličky, držiaky a skrinky do takej výšky, na ktorú deti ľahko dosiahnu, vďaka čomu budú mať svoje hračky a kozmetiku na dosah. Použite farebné koše a boxy na uskladnenie uterákov, županov a ďalších potrieb. Označte police a skrinky obrázkami či nápismi, aby deti vždy ľahko našli to, čo hľadajú.
 • doplnky a dekorácie: ozdobte kúpeľňu detskými obrázkami a nálepkami. Použite farebné závesy a koberčeky, aby ste dodali kúpeľni útulnú atmosféru.
 • zapojte deti do výberu: nechajte ich vybrať si svoje obľúbené farby, motívy a doplnky. Spoločne vyberte uteráky, župany a mydlá. Veďte ich k zodpovednosti za udržiavanie poriadku a čistoty v kúpeľni – samozrejme s ohľadom na vek a schopnosti detí.
 • zvoľte kúpeľňové doplnky s nástenným uchytením: ako je napríklad mydelnička, dávkovač mydla alebo pohár na zubné kefky. Umývadlo zostane prázdne, nezapratané kelímkami, čo vám pomôže udržiavať ho v čistote a suchu. A deti vždy nájdu svoje potreby na rovnakom mieste.
 • sprchový sortiment: aj také detaily ako je sprchová hlavica či sprchová hadica môžu z kúpeľne pre deti spraviť zábavné miesto a prispieť k hravej atmosfére. Trh s kúpeľňovým vybavením na deti rozhodne nezabúda. Čo tak ručná sprcha s detským motívom, farebná sprchová hadica či hlavová sprcha s LED svetlom?

dieťa vo vani

Náš tip: detské oči nepochybne poteší ručná sprcha Jocolino značky Hansgrohe. Ergonomická rukoväť pre malé rúčky, dva druhy prúdu a vnútorné vedenie vody zaručujúce bezpečnosť robia zo spršky nielen krásnu, ale i praktickú voľbu. Vyberie si vaše dieťa zeleného krokodíla, bielo-čiernu zebru alebo radšej béžového leva?

Nemáte možnosť vytvoriť deťom samostatnú kúpeľňu? Nevadí! Aj kútik v hlavnej kúpeľni sa dá ľahko premeniť na detské kráľovstvo. Vyčleňte deťom vlastný držiak na osušku či háčik na uterák. Využite tipy na farebné motívy, praktické úložné priestory a hravé doplnky a vytvorte tak kúsok kúzelného sveta pre vaše ratolesti.

Kúpanie: zábava, ktorá učí a posilňuje putá

Kúpanie je skvelou príležitosťou, ako sa s deťmi zabaviť, rozvíjať ich zručnosti, vštepovať im návyky a budovať si s nimi vzťahy – a to všetko nenútene v rámci hry. Ponúknite deťom rôzne hračky do vody, ktoré podnietia ich fantáziu a zvedavosť: staňte sa pirátmi s loďkami plachetnicami či vodnými pištoľami, skúste šťastie pri rybolove, zahrajte sa v pene „na schovávačku“. Premeňte tak kúpeľ na dobrodružstvo a zábavu.

dieťa vo vani sa hraje

Aké benefity deťom kúpanie prináša?

  relax a uvoľnenie: kúpanie v teplej vode pomáha uvoľniť svaly a znížiť stres, čím podporuje pokojný spánok a celkovú pohodu dieťaťa.

  rozvoj motoriky: hry vo vani s hračkami a rôznymi pomôckami napomáhajú rozvoju jemnej i hrubej motoriky detí.

  stimulácia zmyslov: teplá voda, rôzne textúry hračiek a bublinky stimulujú hmat. Vôňa vonných olejov, peny či mydla zase čuch. Prúd vody stimuláciou receptorov v koži a svaloch pozitívne ovplyvňuje propriocepciu = pomáha deťom lepšie vnímať svoje telo v priestore a zlepšovať koordináciu pohybov.

  rozvoj kognitívnych funkcií: hry s hračkami rozvíjajú vnímanie, koncentráciu, rozhodovanie, pamäť či riešenie problémov.

  rozvoj reči a vytváranie slovnej zásoby: používajte hračky, ktoré podnecujú fantáziu, podporujú kreativitu a predstavivosť. Vytvárajte príbehy a spievajte pesničky o vodnom svete. Spolu s deťmi pomenúvajte tvary, farby, čísla a zvieratká, s ktorými sa pri kúpaní hráte. Učenie sa tak stane zábavnou a prirodzenou súčasťou hry.

✔  budovanie sociálnych zručnosti: kúpanie s rodičmi alebo súrodencami pomáha deťom rozvíjať komunikáciu, spoluprácu a posilňovať vzájomné puto.

  učenie hygienických návykov: hravou formou naučte deti správne si umývať ruky, čistiť si zúbky, sprchovať sa a starať o vlasy. Využite farebné mydlá a zubné kefky, chutné pasty i veselé pesničky, aby ste z hygieny spravili zábavu a budovali v deťoch zodpovednosť za svoje zdravie už od útleho veku. Nadobudnuté zručnosti a učenie sa samostatnosti navyše posilňujú sebavedomie detí.

syn s mamou v kúpeľni

Bezpečnostné zásady pre bezstarostné šantenie

Kúpanie by malo byť pre deti príjemne stráveným časom plným zábavy a hier - a to bez stresu. Dodržiavaním jednoduchých bezpečnostných opatrení môžete premeniť kúpeľňu na bezpečný priestor, kde sa vaše ratolesti môžu bezstarostne hrať a osvojovať si hygienické návyky.

Základné pravidlá:

 • nikdy nenechávajte malé dieťa samé vo vani a to ani na chvíľu: nezdá sa to, ale aj v plytkej vode môže dôjsť k nešťastiu.
 • dbajte na správnu teplotu vody: horúca voda môže spôsobiť popáleniny, preto je ideálna teplota okolo 38°C.
 • zabráňte pošmyknutiu: klzké povrchy predstavujú značné riziko. Investujte do protišmykovej dlažby. Protišmykové podložky umiestnite do vane a sprchového kútu a tiež k umývadlu a toalete.
 • udržujte podlahu suchú a čistú: upracte hračky a rozliatu vodu, aby ste predišli pádom.
 • namontujte madlo pre bezpečný vstup a výstup z vane či sprchového kúta.
 • ak skladujete v kúpeľni nebezpečné látky ako sú čistiace prostriedky či lieky, uistite sa, že sú uložené mimo dosah detí, najlepšie v uzamykateľných skrinkách.

 Deti v kupelni

Ďalšie tipy:

 • ak umývadlo či poličky sú pre deti príliš vysoko, umiestnite k nim stabilné detské stoličky a schodíky, aby na ne ľahko dosiahli.
 • využite detské bezpečnostné pomôcky, ktoré vám pomôžu zvýšiť bezpečnosť v kúpeľni: napríklad krytky na ochranu rohov či zátky do zásuviek.
 • rozprávajte sa s deťmi o bezpečnosti v kúpeľni: vysvetlite im základné pravidlá a naučte ich, ako sa správať zodpovedne.

Batérie pre rodiny s deťmi

Výber vodovodných batérií do kúpeľne s deťmi si vyžaduje zváženie rôznych faktorov, aby ste zaistili nielen funkčnosť a estetiku, ale predovšetkým bezpečnosť a komfort pre vaše ratolesti. Pozrime sa tak na vodovodné batérie, ktoré sú do rodín s deťmi obzvlášť vhodné.

Termostatické batérie sú zvyčajne prednastavené na príjemnú teplotu 38°C pomocou bezpečnostnej poistky, ktorá chráni pred popálením. Pre zvýšenie teploty je potrebné stlačiť poistku a súčasne rukoväťou otáčať. Tým sa minimalizuje riziko, že dieťa neúmyselne zvýši teplotu nad bezpečnú úroveň a popáli sa - a to ani ak náhodne o batériu zavadí.

Batéria vaňová termostatická GROHTHERM 1000

Kvalitné termostatické batérie často využívajú technológiou, vďaka ktorej vonkajší povrch batérie zostáva chladným. Tento efekt dosahujú buď pomocou vnútorného kanála, ktorým prúdi studená voda a telo batérie ochladzuje; alebo pomocou vzduchovej medzery, oddeľujúcou povrch batérie od prúdiacej vody. Termostatická batéria je tak bezpečná aj pre menšie deti: môžu sa jej dotýkať bez rizika popálenia. Takúto technológiu využíva napríklad Hansa pod názvom "ThermoCool" , nájdete ju aj u Aquaristo Style pod názvom „eCold touch technology“.

Náš tip: novinkou pre rok 2024 je elegantná sprchová termostatická batéria FORNAX od Aquaristo Style. Vďaka technológii eCold touch technology je skvelou voľbou pre sprchové kúty, využívané aj deťmi. Jej lesklý chrómový povrch, kombinovaný s bielou alebo čiernou sklenenou poličkou pre odkladanie kozmetiky z nej robí štýlový doplnok pre moderné kúpeľne. 

senzorová batéria s eCold

Vhodnou voľbou pre umývadlá sú senzorové batérie. Mnoho modelov umožňuje prednastaviť teplotu vody, čím sa eliminuje riziko popálenia detí. Bezdotykové ovládanie je veľmi komfortné pre malé aj veľké deti a zároveň znižuje šírenie baktérií a vírusov - a to sa hodí.

Inšpirovali sme vás? Veríme, že áno. Užite si spoločné okamihy s vašimi deťmi, na ktoré budete ešte dlho s láskou spomínať.