Psychológia farieb v kúpeľni: Premeňte ju na svoj raj

Zatiaľ čo obývačka je pulzujúcim srdcom domova a kuchyňa hýri vôňami a kulinárskymi kreáciami, kúpeľňa je skrytá v úzadí, vnímaná len ako praktický priestor pre hygienu. A predsa v nej trávime nemálo času. Tak prečo z nej nevytvoriť oázu pokoja a relaxu, kde si oddýchneme a načerpáme energiu?

Kľúčom k premene kúpeľne na útulný priestor je dôkladný výber farieb. Farby sú mocný nástroj, ktorý dokáže ovplyvniť naše emócie a vnímanie priestoru. V tomto článku sa ponoríme do sveta farieb a preskúmame ich vplyv na našu psychiku. Ukážeme si, ako farby efektívne využiť k premene obyčajnej kúpeľne na náš malý kúsok raja.

Psychológia farieb

Farba: tanec svetla a našich zmyslov

Farba nie je vlastnosťou predmetu, ale výsledkom interakcie svetla s predmetom. Nemožno ju vnímať oddelene od svetla. Svetlo sa skladá z rôznych vlnových dĺžok, ktoré vnímame ako farby. Keď svetlo dopadne na predmet, časť sa odráža a časť sa pohlcuje. Farba, ktorú vidíme, závisí od toho, aké vlnové dĺžky sa odrážajú a dopadajú na naše oko. Čapíky - fotoreceptory v našom oku, zodpovedné za vnímanie farieb, následne posielajú signály do mozgu, ktorý ich interpretuje ako farbu. Pokiaľ sa od predmetu odrážajú iba krátke vlny, mozog vníma jeho povrch ako modrý, stredné vlny ako zelený a dlhé vlny ako červený. Ak sa odrážajú vlny rôznych dĺžok, vidíme farby zmiešané: napríklad žltú či oranžovú.

Zjednodušene povedané: vnímanie farieb je spôsob, akým oko a mozog interpretujú rôzne vlnové dĺžky svetla. Tento proces je subjektívny a môže byť ovplyvnený mnohými faktormi.

Psychológia farieb

Aké faktory ovplyvňujú naše vnímanie farieb?

 • typ a intenzita svetla: prirodzené svetlo je najlepšie pre vnímanie farieb: je neutrálne a umožňuje nám vidieť farby v ich plnej kráse. Umelé svetlo farby mení: teplé svetlo ich robí žltšími, studené zas modrejšími. Silné svetlo farby zvýrazňuje a rozjasňuje, slabé ich tlmí.
 • biorytmus: ráno vnímame farby jasnejšie a intenzívnejšie, preferujeme teplé tóny. Večer sa nám javia tlmenejšie, uprednostňujeme chladné a upokojujúce odtiene.
 • kultúra: napríklad biela farba je v západných krajinách symbolom čistoty a nevinnosti: je obľúbenou farbou svadobných šiat. Vo východných krajinách je biela symbolom smútku: nosí sa na pohreby. Červená v západnej kultúre predstavuje lásku a vášeň, v Číne je symbolom šťastia a prosperity: zahaľujú sa do nej nevesty i ženísi.
 • vek: deti vnímajú farby jasnejšie a intenzívnejšie, obľubujú žiarivé a veselé farby. Dospelí obvykle preferujú tlmené odtiene. Seniori môžu, najmä v slabom svetle, uprednostňovať teplejšie farby kvôli zhoršenému vnímaniu farieb.
 • pohlavie: muži nezriedka preferujú chladné farby, zatiaľ čo ženám sú zvyčajne bližšie teplé odtiene.
 • charakter: introverti často uprednostňujú tlmené a neutrálne farby, poskytujúce pocit pokoja a stability. Extroverti naopak môžu obľubovať skôr žiarivé a veselé farby, ktoré im dodávajú energiu a stimulujú ich.
 • aktuálna nálada: šťastný človek vníma farby intenzívnejšie, preferuje teplé, žiarivé odtiene. V smútku naopak tlmenejšie a pochmúrnejšie farby.
 • osobná skúsenosť: farby spojené s pozitívnymi zážitkami môžu byť pozitívne vnímané aj v budúcnosti - a naopak. Tieto preferencie často vznikajú už v detstve.

Vplyv farieb na psychiku

Vplyv farieb na emócie a priestor

Aj keď je vnímanie farieb subjektívne, existujú určité všeobecné pravidlá:

 • teplé farby podporujú aktivitu, vyvolávajú pocity tepla a pohodlia, dvíhajú náladu: napríklad červená, oranžová a žltá.
 • studené farby upokojujú, v tmavých odtieňoch však môžu pôsobiť smutne: napríklad modrá, zelená.
 • svetlé odtiene rozširujú priestor, pôsobia vzdušne a veselo.
 • tmavé odtiene priestor zútulňujú, v nadmernom množstve ho však i zmenšujú.
 • čím je odtieň farby sýtejší, tým silnejší vplyv má na naše emócie.

Zvoľte farby podľa požadovanej atmosféry

Farby nie sú len estetickým prvkom, skrývajú v sebe oveľa hlbší význam. Ovplyvňujú naše emócie a náladu. Dokážu nás nabiť energiou, upokojiť, povzbudiť i uvoľniť. Pri výbere farieb do kúpeľne preto zvážte, aký účinok chcete dosiahnuť. Dáme si niekoľko príkladov:

 • pre upokojujúcu a relaxačnú atmosféru

Chcete sa uvoľniť a zbaviť stresu? Siahnite po modrej, zelenej či fialovej. Tieto chladné farby prinášajú pocit pokoja a mieru. Kombinovaním ich odtieňov dosiahnete pôsobivý dojem. Používajte skôr tlmené tóny, aby ste predišli rušivému efektu - sýte odtiene si nechajte pre menšie plochy alebo drobné dekorácie. Doplnky v neutrálnej bielej, sivej či béžovej priestor opticky zväčšia a dodajú mu sviežosť a vzdušnosť. Pre hrejivý a útulný pocit využite i prírodné materiály ako drevo či kameň. Pridajte mäkké textílie: koberčeky a uteráky. Kúpeľňu doplňte o sviečky a vonné oleje: dotvoria relaxačnú atmosféru a vnesú do kúpeľne príjemnú vôňu. Zelené rastliny priestor oživia. 

farebná kúpeľňa

 • pre povzbudzujúcu a energizujúcu atmosféru

Chcete vo svojej kúpeľni nabrať energiu a pripraviť sa na nový deň? Zvoľte teplé farby: červenú, žltú, oranžovú. Evokujú optimizmus, vzrušenie a aktivitu. Prebudia vaše zmysly a dodajú vám elán. Experimentujte s odtieňmi. Pre dramatický efekt siahnite po sýtych tónoch, ich silný vplyv vyvážte neutrálnymi farbami. Nebojte sa výrazných geometrických vzorov: dodajú kúpeľni moderný a energický nádych. Vpustite do kúpeľne slnečné lúče. Prirodzené svetlo má povzbudzujúci účinok a teplé farby krásne rozjasní. Hlavné osvetlenie umocnite LED pásikmi či nástennými svietidlami: vytvoria hru svetla a tieňov a dodajú priestoru hĺbku a dynamiku. Pôsobivý dojem vyvolá aj zrkadlo s LED osvetlením s postrannými závesnými lampičkami. Lesklé povrchy odrážajú svetlo, vnesú do kúpeľne energiu a rozžiaria priestor: používajte preto dlaždice, obklady a vodovodné batérie v lesklom prevedení. Nezabudnite na zeleň: rastliny osviežia kúpeľňu a zjemnia vplyv teplých farieb.

Náš tip: vodovodné batérie PLATFORM od Aquaristo Style vďaka svojmu hravému dizajnu, jemným líniám a lesklému chrómu oživia vašu kúpeľňu a dodajú jej moderný nádych.

 Psychologia farieb

 • pre romantickú a zmyselnú atmosféru

Túžite po kúpeľni, ktorá prebudí vaše zmysly a ponorí vás do sveta vášne a romantiky? Zahaľte ju do tmavých a sýtych farieb, akými sú bordová, tmavomodrá a fialová: skrývajú v sebe tajomstvo, eleganciu a luxus, čím dodajú vašej kúpeľni nezameniteľný charakter. Skombinujte ich so svetlými tónmi a neutrálnymi farbami, dosiahnete tak vzdušnosť a harmóniu. Zlaté a medené akcenty vnesú do priestoru šmrnc a lesk. Stavte na kvetinové či paisley vzory v kontrastných farbách: prebudia romantickú dušu a dodajú kúpeľni ženský nádych. Pre navodenie intimity zvoľte svietidlá s tlmeným svetlom. Doprajte si hebké textílie ako zamat a hodváb, nechajte sa hýčkať útulnosťou ľanu a kašmíru. Čarovnú náladu dotvoria vonné sviečky či éterické oleje. Zelené rastliny sa krásne zladia s teplými farbami, dodajú kúpeľni život a farbu bez narušenia romantickej atmosféry.

Psychologia farieb

 • pre neutrálnu a sviežu atmosféru

Priali by ste si kúpeľňu, ktorá pôsobí čisto, sviežo a vzdušne, no zároveň moderne a elegantne? Siahnite po bielej, béžovej a sivej. Nemusíte sa obávať nudy: tieto farby sú nadčasové a ľahko sa kombinujú, čo vám dáva priestor na kreativitu. Vyhrajte sa s ich odtieňmi: vytvoríte zaujímavé kontrasty a dodáte kúpeľni hĺbku a textúru. Nebojte sa ani kombinácie s čiernou. Geometrické vzory vnesú do kúpeľne šmrnc a dynamiku bez narušenia neutrálnej elegancie. Drevené a kovové akcenty zachovajú neutrálnu paletu farieb. Drevo môžete použiť na nábytok, podlahy, obklady či dekorácie, kov prinesú svietidlá, vodovodné batérie, sprchové hlavice či úchytky. Využite aj krásu prírodných materiálov ako je kameň či mramor, dosiahnete tak luxusný vzhľad. Matné povrchy uprednostnite pred lesklými: odrážajú menej svetla, čím vytvoria upokojujúcu atmosféru. Zvoľte svietidlá s jasným a rovnomerne rozptýleným svetlom: prežiarite priestor a zbavíte ho tmavých kútov. Steny oživte zeleňou: ak v kúpeľni nemáte prirodzené svetlo, môžete siahnuť po machovej stene.

Psychologia farieb 88

Náš tip: sprchové, vaňové či umývadlové batérie DAKOTA od Aquaristo Style sa pýšia matným čiernym povrchom a čistými líniami. Sú preto skvelou voľbou pre nadčasovú a neutrálnu kúpeľňu.  

Oživte kúpeľňu farbami bez veľkej prerábky

Túžite po zmene, no nechcete sa pustiť do kompletnej rekonštrukcie? Žiadne obavy. Aj malé úpravy môžu vdýchnuť vašej kúpeľni nový život a to bez veľkej investície.

Stačí napríklad: 

vymeniť vodovodné batérie za nové: klasický chróm za nadčasovú čiernu, minimalistickú bielu, luxusnú zlatú alebo štýlovú medenú. 

zladiť k batériám aj hlavové sprchy, ručné sprchy, sprchové tyče či sprchové hadice v rovnakých farbách.

obmeniť doplnky do kúpeľne: poháre na zubné kefky, dávkovače mydla, mydelničky či držiaky na WC papier.

zvoliť nové textílie v rôznych farbách a vzoroch: koberčeky, uteráky a osušky, závesy.

vymeniť staré úchytky na skrinkách a zásuvkách: pohrajte sa nielen s farbou, ale i tvarom či materiálom. 

vymeniť staré vypínačezásuvky za moderné a štýlové.

pridať farebné dekorácie: košíky, rámy na zrkadlá, kamienky, fotografie či sviečky.  

vymeniť plastový sifón za dizajnový kovový sifón: nechajte ho pod umývadlom vyniknúť, stane sa ozdobou vašej kúpeľne.

umývadlová batéria aquaristo style

Fantázii sa medze nekladú. Farebné doplnky môžete kedykoľvek zmeniť a vaša kúpeľňa bude opäť ako nová. 

 

Čo dodať záverom? Nebojte sa s farbami v kúpeľni experimentovať, kým nenájdete ideálnu kombináciu pre vytvorenie požadovanej atmosféry. Vaša kúpeľňa sa tak stane miestom, kde sa budete cítiť skvele, zrelaxujete sa a načerpáte nové sily.